Mirek alias Smil z Cítova...

Bojovými sporty se zabývá od roku 1994. Začínal tréninkem různých druhů sebeobrany, Aikida a Kenda. Evropské bojové techniky se zbraněmi cvičí od roku 1996, od roku 1997 se pak věnuje historickému šermu se vším všudy. Začínal ve skupině historického šermu LA-MA a absolvoval výuku šermu v Larsově 1. pražské šermírně. V roce 1999 byl zakládajícím členem skupiny Rotyka. Později absolvoval kurzy a výuku školy šermu Magistérium, nejprve pod vedením M. Khuna, později pod vedením B. "Borka" Belfína. Od roku 2018 cvičí dlouhý meč i v rámci Cechu sv. Michaela, jehož je rovněž členem.
Mimo šerm se od roku 1997 zabývá historickou lukostřelbou, od roku 2005 jízdou na koni (okrajově včetně šermu) a od roku 2008 historickým zápasem Ringen (je zakládajícím členem Ringen klubu Praha). Hovoří anglicky.
Mezi zájmová historická období patří pozdní gotika (pol. 15. století), třicetiletá válka (první pol. 17. století) a antický řím (2. století n.l.). Okrajově pak ostatní období gotiky a renesance.


pozdní gotika            


třicetiletá válka            


antický Řím            


renesance            


vybavení            

Běškovcové z Běškovic

Vladyka Smil z Cítova je považován za praotce a zakladatele významného českého rodu Běškovců z Běškovic. Žil cca v polovině 13. století, historicky doložený záznam je z roku 1268, kdy nechal založit klášter sv. Vavřince u Mělníka. Rodovým erbem byla figura jednorožce ve skoku, pravděpodobně stříbrné barvy na modrém poli, ale se zlatou zbrojí. Rod zažívá největší rozmach během 14. – 16. století, kdy nositelé tohoto erbu zastávají významné královské i arcibiskupské úřady a získávají rozsáhlý majetek (další panství na Roudnicku a Mělnicku, později i na Chrudimsku, ale i např. tvrz Jirny u Prahy). Od poloviny 14. století rod sídlí v Běškovicích, od 17. století až do dnešních dob nazývaných Horní Beřkovice (okres Mělník), kde dodnes stojí honosný zámek, bývalé to rodové sídlo. Rod vymírá koncem 16. století.

                                                    Zpět, ...